Zámek Hošťálková

Hošťálková je malá obec ležící v okrese Vsetín ve Zlínském kraji. Zámek v empírovém stylu, který se v ní nachází, nechal v letech 1842 – 1844 postavit c. k. komoří hrabě Frydrych Chorinský z Ledské podle návrhu vídeňského architekta Františka Schlepse. Jedná se o samostatně stojící patrovou budovu, která je krytá nízkou valbovou střechou s dvojicí rizalitů v hlavním průčelí. V přízemí se nacházely kanceláře, písárny a byt úředního sluhy, v patře měl pokoje hrabě. Po dokončení zámku zde přenesl správu svého panství. Chorinští zámek vlastnili do roku 1918.

Několik následujících let patřila budova Československé dřevařské akciové společnosti v Brně, od které ji koupil právník Stanislav Bublík. Ten zámek proměnil v reprezentativní sídlo a vlastnil jej až do roku 1948. Koncem války mělo v budově ubikace ZbV Kommando 31, vyrážející odsud na akce proti partyzánům. Po znárodnění v roce 1948 pak sloužil zámek nejprve jako internátní politická škola. V 50. letech se pak stal součástí podniku státních lesů a statků, který v něm vybudoval byty. Přestože byl zámek od roku 1958 památkově chráněn, jeho postupnou devastaci a jeho okolí dovršil přerod v závodní klub blízkého národního podniku Sandrik – Rostex.

Po roce 1989 se v restituci o zámek přihlásili dědici posledního majitele. V současnosti je v majetku obce, která jej koupila v roce 2003 a nákladně zrekonstruovala. Zámek obklopený rozsáhlým anglickým parkem s volnou výsadbou dřevin, ve kterém se nachází sportovní zázemí a letní kino, nyní slouží jako restaurace.

Rekonstrukce zámku, která obnovila jeho dávnou podobu, byla rozložena do několika etap a proběhla v letech 2014—2019. Došlo k rekonstrukci krovů a střechy, výměně oken a dveří, obnovena byla fasáda, včetně restaurování kamenných a štukových prvků. V rámci rekonstrukce dostala stavba i větrací kanál.