Čtyřpatrový nárožní palác na rohu ulic Dr. Šmerala a Na Hradbách nechal v roce 1921 postavit továrník Julius Rütgers, majitel velkého chemického podniku ze Zábřehu nad Odrou, v neoklasicistním stylu. Proto se budově také říká Rütgersův palác. Měla sloužit pro kanceláře jeho Komanditní společnosti. Autorem projektu byl německý architekt Ernst Korner. Ten dal v Ostravě podobu i Obchodní bance na Nádražní ulici nebo přestavbě hotelu Palace. Ředitelna měla být v prvním patře vedle zasedačky vejčitého tvaru. Před dostavěním však palác prodal. Dům se stal společným majetkem ostravsko‑karvinských těžařů.
Do budovy se Český rozhlas přestěhoval v roce 1936 z nevyhovujících prostor německé hasičské zbrojnice na Smetanově náměstí u Dvořákova divadla. Sídlí zde dodnes. V počátcích vysílalo studio vlastní program tři hodiny denně, další se přebíral z Prahy a Brna. S nově nabytými prostory vznikaly v rozhlase jednotlivé redakce – literárně dramatické, pro děti, hudební. Vlastní tvorba začala postupně převažovat. Činoherní studio rozhlasu, které se stavělo ve 30. letech, bylo od nežádoucího hluku izolováno speciální akustickou omítkou. Ta byla v tehdejším Československu použita vůbec poprvé.
Tato významná urbanistická dominanta je chráněná jako kulturní památka a je součástí památkové zóny Moravské Ostravy. Další informace o této památce naleznete například v databázi ostravských památek a architektury.
Naše realizace střech probíhala v letech 2009–2010. Falcovaná sedlová střecha o třech traktech byla realizována z předzvětraného titanzinku. Provedeny byly i veškeré zámečnické konstrukce představující systém střešních lávek a vynášecí konstrukce pro telekomunikační zařízení.